Аншлус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Аншлус (гер. За оваа звучна податотека Anschluss  — припојување, сојуз) е назив за припојувањето на Австрија во Германија кое траело од 1938 година до 1945 година