Германска работничка партија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Германска работничка партија
Deutsche Arbeiterpartei
Водач Карл Харер (1919-1920)
Антон Дрекслер
Основана 5 јануари 1919
Распуштена 24 февруари 1920
Претходник нема (дејуре)
Германска татковинска партија (дефакто)
Насленик Националсоцијалистичка германска работничка партија
Штаб Минхен, Германија
Идеологија национализам
пангерманизам
антикапитализам
антисемитизам
Политичка положба крајна десница

Германска работничка партија или ДАП (германски: Deutsche Arbeiterpartei, DAP) — краткотрајна политичка партија, претходник на Националсоцијалистичка германска работничка партија или Нацистичка патија (НСДАП).

Зачетоци[уреди | уреди извор]

ДАП е формирана во Минхен на 5 јануари 1919 од страна на Антон Дрекслер и Михаел Лотер. Произлегла од „Freien Arbeiterausschuss für einen guten Frieden“, исто така формирана и водена од Дрекслер. Нејзините први членови воглавно биле колеги на Дрекслер од Минхенското железничко депо. Дрекслер бил охрабрен да ја формира ДАП од неговиот ментор, Др. Паул Тафел, чијашто желба била да се создаде партија којашто ќе биде и во допир со масите и националистичка, за разлика од среднокласните партии. Почетното членство броело околу 40 луѓе.

Адолф Хитлер се приклучува кон ДАП[уреди | уреди извор]

Адолф Хитлер, тогаш десетар во германската армија, добил наредба да шпионира во ДАП во септември 1919 година. Посетил собир и влегол во жестока расправија со еден од членовите на партијата. По овој инцидент, Антон Дрекслер бил импресиониран од говорничките способности на Хитлер и го поканил да влезе во партијата. По некое размислување, Хитлер ја прифатил поканата и станал 555ти член на 19 октомври (всушност, тој бил 55тата личност што се зачленила во ДАП; бројот на членовите почнувал од 500 за партијата да изгледа поголема). Хитлер набргу се издигнал до водството, станувајќи 7ми член на централниот комитет (подоцна се обидел да ја фалсификува историјата, тврдејќи дека бил член бр.7 за да изгледа дека тој ја основал партијата).

Од ДАП до НСДАП[уреди | уреди извор]

Под влијание на Хитлер, мала група од членовите набргу потпаднале под неговите сфаќања. Во обид да ја направи партијата попривлечна за поголеми сегменти од општеството, ДАП била преименувана во „Националсоцијалистичка германска работничка партија“ на 24 февруари, 1920. Името било позајмено од друга тогашна австриска партија (Deutsche Nationalsozialistische Arbeiterpartei), иако Хитлер претходно предложил партијата да се вика „Социјална револуционерна партија“.

Членство[уреди | уреди извор]

Хитлер бил 55-ти член на партијата, а пред него познати членови се:

Поврзано[уреди | уреди извор]