Нирнбершки собири

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Нацизам
Flag of German Reich (1935–1945).svg

Нирнбершки собири (германски: Reichsparteitag; Рајхспартајтаг, партиски собир) е називот за годишните собири на Национал-социјалистичката германска работничка партија (Нацистичка партија) од 1923 до 1938 година во Германија. Особено по доаѓањето на власт на Хитлер во 1933, овие собири претставувале важни настани за државната пропаганда. Се одржувале еднаш годишно на местото за собири на Нацистичката партија во Нирнберг и затоа вообичаено се викаат Нирнбершки собири.

Видете уште[уреди | уреди извор]