146 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
147 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар147 п.н.е.
CXLVI п.н.е.
Ab urbe condita607
Староегипетска ераXXXIII династија, 177
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 34
Старогрчка ера158.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4604
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−739
Берберски календар804
Будистички календар398
Бурмански календар−784
Византиски календар5362–5363
Кинески календар癸巳(вод. змија)
2550 или 2490
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
2551 или 2491
Коптски календар−430 – −429
Етиопски календар−154 – −153
Еврејски календар3614–3615
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−90 – −89
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2954–2955
Холоценски календар9854
Ирански календар768 п.п. – 767 п.п.
Исламски календар792 п.х. – 791 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2187
Мингуо-календар2058 пред Р. Кина
民前2058年
Нанакшахи−1614
Селевкидски календар165/166 г.г.
Тајландски сончев календар396–397
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
−20 или −401 или −1173
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
−19 или −400 или −1172

146 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 146. година пред новата ера, 146. од првиот милениум п.н.е., 46. од 2 век п.н.е. и седма од 140-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5362 и 5363 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4604 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3614 и 3615 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 607.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 146 година се протега во 2490 и 2491, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2550 и 2551 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 397. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 791 и 790 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...