154 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
155 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар155 п.н.е.
CLIV п.н.е.
Ab urbe condita599
Староегипетска ераXXXIII династија, 169
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 26
Старогрчка ера156.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4596
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−747
Берберски календар796
Будистички календар390
Бурмански календар−792
Византиски календар5354–5355
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
2542 или 2482
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
2543 или 2483
Коптски календар−438 – −437
Етиопски календар−162 – −161
Еврејски календар3606–3607
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−98 – −97
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2946–2947
Холоценски календар9846
Ирански календар776 п.п. – 775 п.п.
Исламски календар800 п.х. – 799 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2179
Мингуо-календар2066 пред Р. Кина
民前2066年
Нанакшахи−1622
Селевкидски календар157/158 г.г.
Тајландски сончев календар388–389
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−28 или −409 или −1181
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
−27 или −408 или −1180

154 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 154. година пред новата ера, 154. од првиот милениум п.н.е., 54. од 2 век п.н.е. и петта од 150-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5354 и 5355 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4596 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3606 и 3607 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 599.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 154 година се протега во 2482 и 2483, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2542 и 2543 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 389. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 799 и 798 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...