128 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
129 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар129 п.н.е.
CXXVIII п.н.е.
Ab urbe condita625
Староегипетска ераXXXIII династија, 195
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 17
Старогрчка ера162.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4622
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−721
Берберски календар822
Будистички календар416
Бурмански календар−766
Византиски календар5380–5381
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
2568 или 2508
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
2569 или 2509
Коптски календар−412 – −411
Етиопски календар−136 – −135
Еврејски календар3632–3633
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−72 – −71
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2972–2973
Холоценски календар9872
Ирански календар750 п.п. – 749 п.п.
Исламски календар773 п.х. – 772 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2205
Мингуо-календар2040 пред Р. Кина
民前2040年
Нанакшахи−1596
Селевкидски календар183/184 г.г.
Тајландски сончев календар414–415
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
−2 или −383 или −1155
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−1 или −382 или −1154

128 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 128. година пред новата ера, 128. од првиот милениум п.н.е., 28. од 2 век п.н.е. и деветта од 120-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5380 и 5381 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4622 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3632 и 3633 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 625.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 128 година се протега во 2508 и 2509, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2568 и 2569 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 415. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 772 и 771 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...