Прејди на содржината

164 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
165 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар165 п.н.е.
CLXIV п.н.е.
Ab urbe condita589
Староегипетска ераXXXIII династија, 159
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 16
Старогрчка ера153.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4586
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−757
Берберски календар786
Будистички календар380
Бурмански календар−802
Византиски календар5344–5345
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
2532 или 2472
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
2533 или 2473
Коптски календар−448 – −447
Етиопски календар−172 – −171
Еврејски календар3596–3597
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−108 – −107
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2936–2937
Холоценски календар9836
Ирански календар786 п.п. – 785 п.п.
Исламски календар810 п.х. – 809 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2169
Мингуо-календар2076 пред Р. Кина
民前2076年
Нанакшахи−1632
Селевкидски календар147/148 г.г.
Тајландски сончев календар378–379
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−38 или −419 или −1191
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−37 или −418 или −1190

164 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 164. година пред новата ера, 164. од првиот милениум п.н.е., 64. од 2 век п.н.е. и петта од 160-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5344 и 5345 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4586 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3596 и 3597 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 589.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 164 година се протега во 2472 и 2473, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2532 и 2533 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 379. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 809 и 808 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...