120 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
121 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар121 п.н.е.
CXX п.н.е.
Ab urbe condita633
Староегипетска ераXXXIII династија, 203
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 25
Старогрчка ера164.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4630
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−713
Берберски календар830
Будистички календар424
Бурмански календар−758
Византиски календар5388–5389
Кинески календар己未(зем. коза)
2576 или 2516
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
2577 или 2517
Коптски календар−404 – −403
Етиопски календар−128 – −127
Еврејски календар3640–3641
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−64 – −63
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2980–2981
Холоценски календар9880
Ирански календар742 п.п. – 741 п.п.
Исламски календар765 п.х. – 764 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2213
Мингуо-календар2032 пред Р. Кина
民前2032年
Нанакшахи−1588
Селевкидски календар191/192 г.г.
Тајландски сончев календар422–423
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
6 или −375 или −1147
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
7 или −374 или −1146

120 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 120. година пред новата ера, 120. од првиот милениум п.н.е., 20. од 2 век п.н.е. и прва од 120-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5388 и 5389 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4630 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3640 и 3641 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 633.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 120 година се протега во 2516 и 2517, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2576 и 2577 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 423. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 764 и 763 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...