Прејди на содржината

178 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
179 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар179 п.н.е.
CLXXVIII п.н.е.
Ab urbe condita575
Староегипетска ераXXXIII династија, 145
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 2
Старогрчка ера150.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4572
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−771
Берберски календар772
Будистички календар366
Бурмански календар−816
Византиски календар5330–5331
Кинески календар辛酉(мет. петел)
2518 или 2458
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
2519 или 2459
Коптски календар−462 – −461
Етиопски календар−186 – −185
Еврејски календар3582–3583
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−122 – −121
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2922–2923
Холоценски календар9822
Ирански календар800 п.п. – 799 п.п.
Исламски календар825 п.х. – 824 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2155
Мингуо-календар2090 пред Р. Кина
民前2090年
Нанакшахи−1646
Селевкидски календар133/134 г.г.
Тајландски сончев календар364–365
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
−52 или −433 или −1205
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
−51 или −432 или −1204

178 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 178. година пред новата ера, 178. од првиот милениум п.н.е., 78. од 2 век п.н.е. и деветта од 170-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5330 и 5331 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4572 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3582 и 3583 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 575.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 178 година се протега во 2458 и 2459, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2518 и 2519 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 365. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 824 и 823 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...