137 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
138 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар138 п.н.е.
CXXXVII п.н.е.
Ab urbe condita616
Староегипетска ераXXXIII династија, 186
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 8
Старогрчка ера160.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4613
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−730
Берберски календар813
Будистички календар407
Бурмански календар−775
Византиски календар5371–5372
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
2559 или 2499
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
2560 или 2500
Коптски календар−421 – −420
Етиопски календар−145 – −144
Еврејски календар3623–3624
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−81 – −80
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2963–2964
Холоценски календар9863
Ирански календар759 п.п. – 758 п.п.
Исламски календар782 п.х. – 781 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2196
Мингуо-календар2049 пред Р. Кина
民前2049年
Нанакшахи−1605
Селевкидски календар174/175 г.г.
Тајландски сончев календар405–406
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
−11 или −392 или −1164
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
−10 или −391 или −1163

137 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 137. година пред новата ера, 137. од првиот милениум п.н.е., 37. од 2 век п.н.е. и осма од 130-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5371 и 5372 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4613 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3623 и 3624 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 616.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 137 година се протега во 2499 и 2500, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2559 и 2560 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 406. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 781 и 780 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...