Прејди на содржината

122 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
123 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар123 п.н.е.
CXXII п.н.е.
Ab urbe condita631
Староегипетска ераXXXIII династија, 201
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 23
Старогрчка ера164.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4628
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−715
Берберски календар828
Будистички календар422
Бурмански календар−760
Византиски календар5386–5387
Кинески календар丁巳(огн. змија)
2574 или 2514
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
2575 или 2515
Коптски календар−406 – −405
Етиопски календар−130 – −129
Еврејски календар3638–3639
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−66 – −65
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2978–2979
Холоценски календар9878
Ирански календар744 п.п. – 743 п.п.
Исламски календар767 п.х. – 766 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2211
Мингуо-календар2034 пред Р. Кина
民前2034年
Нанакшахи−1590
Селевкидски календар189/190 г.г.
Тајландски сончев календар420–421
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
4 или −377 или −1149
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
5 или −376 или −1148

122 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 122. година пред новата ера, 122. од првиот милениум п.н.е., 22. од 2 век п.н.е. и трета од 120-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5386 и 5387 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4628 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3638 и 3639 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 631.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 122 година се протега во 2514 и 2515, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2574 и 2575 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 421. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 766 и 765 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...