150 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
151 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар151 п.н.е.
CL п.н.е.
Ab urbe condita603
Староегипетска ераXXXIII династија, 173
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 30
Старогрчка ера157.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4600
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−743
Берберски календар800
Будистички календар394
Бурмански календар−788
Византиски календар5358–5359
Кинески календар己丑(зем. вол)
2546 или 2486
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
2547 или 2487
Коптски календар−434 – −433
Етиопски календар−158 – −157
Еврејски календар3610–3611
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−94 – −93
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2950–2951
Холоценски календар9850
Ирански календар772 п.п. – 771 п.п.
Исламски календар796 п.х. – 795 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2183
Мингуо-календар2062 пред Р. Кина
民前2062年
Нанакшахи−1618
Селевкидски календар161/162 г.г.
Тајландски сончев календар392–393
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
−24 или −405 или −1177
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
−23 или −404 или −1176

150 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 150. година пред новата ера, 150. од првиот милениум п.н.е., 50. од 2 век п.н.е. и прва од 150-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5358 и 5359 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4600 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3610 и 3611 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 603.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 150 година се протега во 2486 и 2487, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2546 и 2547 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 393. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 795 и 794 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...