167 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
168 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар168 п.н.е.
CLXVII п.н.е.
Ab urbe condita586
Староегипетска ераXXXIII династија, 156
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 13
Старогрчка ера153. олимпијада (победник
Асирски календар4583
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−760
Берберски календар783
Будистички календар377
Бурмански календар−805
Византиски календар5341–5342
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
2529 или 2469
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
2530 или 2470
Коптски календар−451 – −450
Етиопски календар−175 – −174
Еврејски календар3593–3594
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−111 – −110
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2933–2934
Холоценски календар9833
Ирански календар789 п.п. – 788 п.п.
Исламски календар813 п.х. – 812 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2166
Мингуо-календар2079 пред Р. Кина
民前2079年
Нанакшахи−1635
Селевкидски календар144/145 г.г.
Тајландски сончев календар375–376
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−41 или −422 или −1194
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
−40 или −421 или −1193

167 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 167. година пред новата ера, 167. од првиот милениум п.н.е., 67. од 2 век п.н.е. и осма од 160-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5341 и 5342 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4583 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3593 и 3594 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 586.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 167 година се протега во 2469 и 2470, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2529 и 2530 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 376. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 812 и 811 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...