Прејди на содржината

193 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
194 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар194 п.н.е.
CXCIII п.н.е.
Ab urbe condita560
Староегипетска ераXXXIII династија, 130
- ФараонПтоломеј V Епифан, 10
Старогрчка ера146.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4557
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−786
Берберски календар757
Будистички календар351
Бурмански календар−831
Византиски календар5315–5316
Кинески календар丙午(огн. коњ)
2503 или 2443
    — до —
丁未年 (огн. коза)
2504 или 2444
Коптски календар−477 – −476
Етиопски календар−201 – −200
Еврејски календар3567–3568
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−137 – −136
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2907–2908
Холоценски календар9807
Ирански календар815 п.п. – 814 п.п.
Исламски календар840 п.х. – 839 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2140
Мингуо-календар2105 пред Р. Кина
民前2105年
Нанакшахи−1661
Селевкидски календар118/119 г.г.
Тајландски сончев календар349–350
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
−67 или −448 или −1220
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
−66 или −447 или −1219

193 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 193. година пред новата ера, 193. од првиот милениум п.н.е., 93. од 2 век п.н.е. и четвртта од 190-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5315 и 5316 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4557 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3567 и 3568 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 560.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 193 година се протега во 2443 и 2444, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2503 и 2504 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 350. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 839 и 838 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...