Прејди на содржината

160 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
161 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар161 п.н.е.
CLX п.н.е.
Ab urbe condita593
Староегипетска ераXXXIII династија, 163
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 20
Старогрчка ера154.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4590
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−753
Берберски календар790
Будистички календар384
Бурмански календар−798
Византиски календар5348–5349
Кинески календар己卯(зем. зајак)
2536 или 2476
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
2537 или 2477
Коптски календар−444 – −443
Етиопски календар−168 – −167
Еврејски календар3600–3601
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−104 – −103
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2940–2941
Холоценски календар9840
Ирански календар782 п.п. – 781 п.п.
Исламски календар806 п.х. – 805 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2173
Мингуо-календар2072 пред Р. Кина
民前2072年
Нанакшахи−1628
Селевкидски календар151/152 г.г.
Тајландски сончев календар382–383
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
−34 или −415 или −1187
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
−33 или −414 или −1186

160 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 160. година пред новата ера, 160. од првиот милениум п.н.е., 60. од 2 век п.н.е. и прва од 160-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5348 и 5349 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4590 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3600 и 3601 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 593.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 160 година се протега во 2476 и 2477, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2536 и 2537 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 383. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 805 и 804 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...