Нестрам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нестрам
Νεστόριο
Панорама на Нестрам
Панорама на Нестрам
Нестрам is located in Грција
Нестрам
Нестрам
Местоположба во областа
2011 Dimos Nestoriou.png
Координати: 40°24′N 21°3′E / 40.400° СГШ; 21.050° ИГД / 40.400; 21.050Координати: 40°24′N 21°3′E / 40.400° СГШ; 21.050° ИГД / 40.400; 21.050
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостур
Површина
 • Општина618,5 км2 (2,388 ми2)
Најг. вис.&100000000000017000000001.700 м
Најм. вис.&10000000000000900000000900 м
Население (2011)[1]
 • Општ.2.646
 • Општ. густина0,43/км2 (1,1/ми2)
 • Општ. един.1.411
Заедница
 • Население964
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.520 51
Рег. таб.AT

Нестрам или Несрам (грчки: Νεστόριο, Несторио; до 1928 г. Άγιος Νέστωρ, Агиос Нестор,[2] до 1926 Νεστράμι, Нестрами[3]) — село во Егејска Македонија, денес во Грција. Сместено е во Костурскиот округ и претставува седиште на истоимената Општина Нестрам.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 22 км југозападно од градот Костур во падините на планината Горуша, крак на планината Грамос. Крај него тече реката Белица, десна притока на Бистрица.

Историја[уреди | уреди извор]

Пред 1912 година имаше една просперитетна македонска заедница во Нестрам која зборуваше на дијалект на Нестрам, меѓутоа силите на Јоанис Метаксас ги убија повеќето од жителите и го ограбија селото за време на Балканските војни. Градот потоа беше повторно населен од грчки анадолијци 10 години подоцна .

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

  • 1913 - 2 731 луѓе
  • 1920 - 1 979 луѓе
  • 1928 - 1 888 луѓе
  • 1940 - 2 677 луѓе
  • 1951 - 1 787 луѓе
  • 1961 - 1 323 луѓе
  • 1971 - 1 143 луѓе

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Άγιος Νέστωρ -- Νεστόριον
  3. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Νεστράμι -- Άγιος Νέστωρ

Надворешни врски[уреди | уреди извор]