Лубиница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Љубиница
Βαλάνια
Љубиница is located in Грција
Љубиница
Љубиница
Координати: 39°52′N 21°40′E / 39.867° N; 21.667° E / 39.867; 21.667Координати: 39°52′N 21°40′E / 39.867° N; 21.667° E / 39.867; 21.667
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Љубиница (на грчки: Βαλάνια, Валанија, до 1927 година Λούμπινστα, Лубиниста,[1] Λουμπενίτσα, Νουμπενίτσα[2]) — поранешно село во Егејска Македонија, Република Грција. Се наоѓало во денешната општина Дескати, во областа Западна Македонија.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на географската граница на регионот Македонија со Тесалија, на околу 40 км југоисточно од градот Гребен, 3 км југоисточно од денешното село Сленица и 4 км јужно од селото Катакал. На југ граничи со тесалиските села Аспроклисија и Псилома.

Во селото преживеале црквите „Успение на Пресвета Богородица[2] и „Свети Ѓорѓи“.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Во Османлиското Царство[уреди | уреди извор]

Кон крајот на XIX век Љубиница е грчко христијанско село во југоисточниот крај на Гребенската каза на Османлиското Царство. Откако во 1881 година Тесалија влегла во состав на Кралството Грција, Љубиница станува погранично село на неколку километри од грчката граница. Според грчка атинска статистика од 1910 година во Лубиница (Λουμπινίτσα) живееле 103 православни Грци.[4]

Во Грција[уреди | уреди извор]

Во Првата балканска војна во 1912 година во селото влегуваат грчки чети и по Втората балканска војна во 1913 година Љубиница станува дел од Кралството Грција. Во 1913 година на првото пребројување од новите власти во Лубинста (Λούμπινστα) се регистрирани 94 жители.[5]

Во 1927 година името на селото е сменето во Валанија.

Според некои сведоштва селото се растура во 1940-тите години, за време на Втората светска војна и Граѓанската војна.[6] Селото е избришано во 1961 година.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]