Велиди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Велиди
Παρασκευή
Велиди is located in Грција
Велиди
Велиди
Местоположба во областа
Велиди is located in Дескати (општина)
Велиди
Местоположба на Велиди во Општина Дескати и областа Западна Македонија
Координати: 39°55′N 21°46′E / 39.917° N; 21.767° E / 39.917; 21.767Координати: 39°55′N 21°46′E / 39.917° N; 21.767° E / 39.917; 21.767
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребенски Округ
ОпштинаОпштина Дескати
Надм. вис.&10000000000000780000000780 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно108
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.51200
Повик. бр.+30 2462

Велиди (грчки: Παρασκευή, Параскеви) – село во Република Грција, во општината Дескати, во областа Западна Македонија. Во 2011 година селото броело 108 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на околу 5 км југозападно од градот Дескати, 55 км југоисточно од Гребен на надморска височина од 780 м, на југозападното подножје на планината Камбуница.

Историја[уреди | уреди извор]

Во атарот на селото се наоѓа старото село Кастри, како и византиско село.

За време на Османлиското Царство[уреди | уреди извор]

Се смета дека на денешното место селото е формирано на почетокот на XIX век.[2]

При присоединувањето на Тесалија на Кралството Грција, Велиди останува под власта на Османлиското Царство во рамките на Еласонската Каза. Според грчката атинска статистика од 1910 година во Велиди живеат 97 Грци христијани [3]

Во Грција[уреди | уреди извор]

За време на Првата балканска војна во 1912 година во селото влегуваат грчки трупи и за време на Втората балканска војна во 1913 година Велиди станува дел на Кралството Грција.

Демографија[уреди | уреди извор]

Пописи[уреди | уреди извор]

Движењето на населението по години е следното[4]:

  • 1913 - 127 жители
  • 1920 - 140 жител
  • 1928 - 161 жители

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 119 158 206 162 157 141 108
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Официјално семрежно место на општината Дескати.
  3. Χαλκιόπουλος, Αθανάσιος. Η Μακεδονία : εθνολογική στατιστική των βιλαετίων Θεσσαλονίκης και Μοναστηρίου. Αθήναι,1910, σ. 114.
  4. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. 1. Скопје. стр. 125.