Пичуѓа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пичуѓа
Δασοχώριον
Пичуѓа is located in Грција
Пичуѓа
Пичуѓа
Местоположба во областа
Пичуѓа is located in Дескати (општина)
Пичуѓа
Местоположба на Пичуѓа во Општина Дескати и областа Западна Македонија
Координати: 39°53′N 21°49′E / 39.883° N; 21.817° E / 39.883; 21.817Координати: 39°53′N 21°49′E / 39.883° N; 21.817° E / 39.883; 21.817
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребенски Округ
ОпштинаОпштина Дескати
Надм. вис.&10000000000000750000000750 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно161
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.51200
Повик. бр.+30 24930

Пичуѓа или Пичунгија (грчки: Δασοχώριον, Дасохори) – село во Република Грција, во општината Дескати, во областа Западна Македонија. Во 2011 година селото броело 161 жител.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на околу 6 км јужно од Дескати, 65 км југоисточно од Гребен на надморска височина од 750 м. Географски селото ѝ припаѓа на Тесалија, а административно на Западна Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

За време на Османлиското Царство[уреди | уреди извор]

Селото Пичуѓа се споменува во документи од XV век.[2]

По присоединувањето на Тесалија на Кралството Грција во 1881 година, Пичуѓа останува под власта на Османлиското Царство во рамките на Еласонската Каза. Новата османлиско-грчка граница минува на неколку километри јужно од селото. Според грчката атинска статистика од 1910 година во Писугја (Πισούγια) живееле 210 Грци христијани[3]

Во Грција[уреди | уреди извор]

За време на Првата балканска војна во 1912 година во селото влегуваат грчки трупи и за време на Втората балканска војна во 1913 година Пичуѓа станува дел на Кралството Грција.

Во 1927 година името на селото е променето во Дасохори.

Демографија[уреди | уреди извор]

Пописи[уреди | уреди извор]

Движењето на населението по години е следното[4]:

  • 1913 – 171 жител
  • 1920 – 149 жители
  • 1928 – 182 жители

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 221 256 318 261 273 239 205 161
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението во селото произведува жито, тутун и други земјоделски производи, а делумно се занимава и со сточарство.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Официјално семрежно место на општината Дескати
  3. Χαλκιόπουλος, Αθανάσιος. Η Μακεδονία : εθνολογική στατιστική των βιλαετίων Θεσσαλονίκης και Μοναστηρίου. Αθήναι,1910, σ. 114.
  4. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. 1. Скопје. стр. 127.