Дименица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дименица
Дименица се наоѓа во Грција
Дименица
Дименица (Грција)


Дименицасело во Гребенско, Егејска Македонија, денес Грција.


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]