Државен пат 15 (Грција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Државен пат 15 shield

Државен пат 15
ЕО15 кај Гребен. Над него е мостот на „Егнатија“ преку реката Гребеник
Информации за правецот
Должина:188 км
Поважни клучки
Северен крај:Герман
Јужен крај:Каламбака
Местоположба
Области:Егејска Македонија, Тесалија
Поважни градови:Костур, Сачишта, Гребен
Патна мрежа
Државни патишта во Грција

Државен пат 15 или ЕО15 (грчки: Εθνική Οδός 15) — пат во Егејска Македонија и Тесалија, Грција. Почнува од Герман во Голема Преспа близу границата со Македонија и завршува со приклучок во патот ЕО6 кај Каламбака.[1] Минува низ градовите Костур, Сачишта и Гребен.

Има две ленти, по една во секој правец и вкупна должина од 188 км. Денес е практично заменет од автопатиштата „Егнатија“ (А2) и А29, па затоа претежно има месно значење.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. «Περί αριθμήσεως εθνικών οδών», Εφημερίς της Κυβερνήσεως του Βασιλείου της Ελλάδος, Β΄, τχ. 2ο (23 јули 1963), стр. 2500.

Координати: 40°10′58″ N; 21°29′51″ E / 40.1827° СГШ; 21.4975° ИГД / 40.1827; 21.4975