Мала кула (Лерин)

Координати: 40°46′41″N 21°24′19″E / 40.7781° СГШ; 21.4054° ИГД / 40.7781; 21.4054
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мала кула
Μικρός Κουλές
Остатоците од Малата кула
Карта
МестоЛерин
ОбластЕгејска Македонија, Грција
Координати40°46′41″N 21°24′19″E / 40.7781° СГШ; 21.4054° ИГД / 40.7781; 21.4054
Историја
ИзграденoXIX век
Белешки за наоѓалиштето
Состојбаурнатини
Прогласено заспоменик на културата

Мала кула (грчки: Μικρός Κουλές) — одбранбено-станбена кула во градот Лерин, Егејска Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Кулата се наоѓа во центарот на градот, на улица „Тагматархис Фуледакис“, во дворот на Третата гимназија.

Историја[уреди | уреди извор]

Кулата е изградена во XIX век.[1] Во 1985 г. е прогласена за споменик на културата.[2]

Арпитектура[уреди | уреди извор]

Кулата е од одбранбен тип, типична за многу краишта на Балканот во XVIII - XIX век. Вакви кули граделе богати жители, обично со квадратен план и во допир со главната куќа.[1] Во архитектонски поглед Малата кула е квадратна и завршувала со купола.[2] Денес опстојува само долниот дел, на висина од 4,75 м и надворешни димензии од 6,80 × 6,82 м. Ѕидовите се дебели од 0,98 до 1,04 м, а внатре има скриени хоризонтални рамки од дрвен материјал на секои 3 метри. Влезот има дрвена хоризонтална носечка греда и полукружен свод од тули. Одвнатре сводот е остар. Куполата е изградена од тули и покриена со турски ќерамиди. Нагоре водат камени скалила, а покривот е од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Μικρός Κουλές (Αμυντικός Πύργος)“. Florina QR. Посетено на 21 август 2020.
  2. 2,0 2,1 „ΥΑ ΥΠΠΕ/Β/Φ36/35754/788/8-8-1985 - ΦΕΚ 629/Β/18-10-1985“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2020-07-20. Посетено на 20 јули 2020.