Довлеџик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Довлеџик е населба во Битола, која се наоѓа на западниот влез на градот кај Педагошкиот факултет. Во населбата спаѓа и базенот Довлеџик, кој го добил името по населбата. Во оваа населба се наоѓа и црквата Св. Архангел Гаврил, на самиот излез од населбата.