Црква „Св. Атанасиј“ - Буково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква „Св. Атанасиј“ во селото Буково (3).jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Буковска
Местоположба
Координати 41°00′1″N 21°20′10″E / 41.00028° N; 21.33611° E / 41.00028; 21.33611Координати: 41°00′1″N 21°20′10″E / 41.00028° N; 21.33611° E / 41.00028; 21.33611
Населено место Буково
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј — главна црква во битолското село Буково.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена на влезот во селото Буково.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]