Бистричка парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бистричка парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Битолското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија. Нејзиното седиште е во селската црква „Св. Ѓорѓи“. Парохиски свештеник е ереј Ќире Милевски.

Парохијата ги опфаќа селата: Бистрица, Барешани, Велушина, Граешница, Драгош, Жабени, Канино, Крстоар, Лажец, Олевени и Породин.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Ѓорѓи“ Бистрица
(парохиско седиште)
Црква „Св. Никола“ Бистрица
Црква „Св. Димитриј“ Барешани XX век Црквата „Св. Димитриј“ во селото Барешани (2).jpg
Црква „Св. Меркуриј“ Барешани 1836 Дел од селото Барешани и камбанаријата на црквата „Св. Меркуриј“.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Велушина Sveti Georgi Velusina (cropp).jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Велушина Црква „Св. Атанасиј“ во селото Велушина (3).jpg
Црква „Св. Илија“ Велушина
Црква „Св. Недела“ Велушина Црква „Св. Недела“ во селото Велушина (4).jpg
Црква „Св. Кузман и Дамјан“ Велушина
Црква „Св. Никола“ Велушина
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Велушина Crkva Uspenie na Presveta Bogorodica Velusina (1).jpg
Црква „Вознесение Христово“ Граешница 1860 Crkvasvspas (2).jpg
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ Граешница XIV-XV век
Црква „Св. Атанасиј“ Граешница
Црква „Св. Никола“ Граешница
Црква „Св. Петка“ Граешница
Црква „Св. Димитриј“ Граешница
Црква „Св. Архангел Михаил“ Граешница
Црква „Св. Теодор Стратилат“ Граешница 1860
Црква „Св. Илија“ Драгош
Црква „Св. Варвара“ Драгош
Црква „Св. Никола“ Драгош
Црква „Св. Атанасиј“ Жабени Црква „Св. Атанасиј“ во селото Жабени (2).jpg
Црква „Св. Петар и Павле“ Жабени
Црква „Св. Богородица“ Канино 1830 Црква „Св. Богородица“ во селото Канино (2).jpg
Црква „Св. Петка“ Канино
Црква „Св. Христофор“ Крстоар Крстоарски манастир (3).jpg
Црква „Св. Петар и Павле“ Крстоар Поглед на црквата „Св. Петар и Павле“ во селото Крстоар (1).jpg
Црква „Св. Димитриј“ Лажец
Црква „Св. Петка“ Лажец
Црква „Св. Ана“ Олевени
Црква „Св. Илија“ Олевени
Црква „Св. Ѓорѓи“ Олевени Поглед на црквата „Св. Ѓорѓи“ во Олевени (2).jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Олевени
Црква „Св. Петка“ Олевени
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Олевени
Црква „Св. Петка“ Породин Црква „Св. Петка“ во селото Породин (3).jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]