Црква „Св. Атанасиј“ - Велушина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква „Св. Атанасиј“ во селото Велушина (1).jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Бистричка
Местоположба
Координати 40°55′41″N 21°21′18″E / 40.92806° N; 21.35500° E / 40.92806; 21.35500Координати: 40°55′41″N 21°21′18″E / 40.92806° N; 21.35500° E / 40.92806; 21.35500
Населено место Велушина
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба XVII век
Архитектонски опис
Архитектонски тип еднокорабна
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј — селска црква црква во битолското село Велушина.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во селото Велушина, сместена во ограден простор од старите селски гробишта.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Претставува мала еднокорабна градба, соѕидана од обичен необработен камен. Во храмот се влегува низ тремот и влезот на западната страна.[2]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Од ѕидното сликарство сочувано е она од нишата над влезот со допојасната претстава на св. Атанасиј.[2]

Во олтарниот простор, односно на источниот ѕид и апсидалната конха, претставени се Пресвета Богородица со малиот Христос и светите отци во долниот појас. Лево и десно од апсидата е сочувана претставана на Благовештението, а во малите ниши од протезисот и ѓакониконот се Св. Стефан и Св. Роман. Според стилската анализа ова сликарство припаѓа на уметноста од XVII век.[2]

Иконостас[уреди | уреди извор]

На иконостасот од црквата, преовладуваат престолните икони со претставите на Исус Христос, Св. Јован Крстител и Св. Атанасиј од почетокот на XIX век.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Палигора, Ристо (декември 2011). „Студија за манастирски туризам на Баба Планина“ (PDF). Битола: Центар за развој на Пелагонискиот плански регион. Посетено на 2 март 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]