Црква „Св. Недела“ - Велушина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Недела
Црква „Св. Недела“ во селото Велушина (4).jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Бистричка
Местоположба
Координати 40°55′46″N 21°21′3″E / 40.92944° N; 21.35083° E / 40.92944; 21.35083Координати: 40°55′46″N 21°21′3″E / 40.92944° N; 21.35083° E / 40.92944; 21.35083
Населено место Велушина
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Недела — понова селска црква црква во битолското село Велушина.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во селото, во близина на некогашниот задружен дом.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]