Црква „Св. Илија“ - Драгош

Координати: 40°52′42.2″N 21°21′28.9″E / 40.878389° СГШ; 21.358028° ИГД / 40.878389; 21.358028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Илија
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Бистричка
Местоположба

Карта

Координати 40°52′42.2″N 21°21′28.9″E / 40.878389° СГШ; 21.358028° ИГД / 40.878389; 21.358028
Место Драгош
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пророк Илија
Изградба XIX век
Архитектонски опис

Св. Илијацрква и манастир во битолското село Драгош. Му припаѓа на Битолското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Драгошкиот манастир е сместен југоисточно над селото, на самата граница со Грција. Преку границата е атарот на леринското село Опсирино. Основан е во текот на XIX век.[1] Сè до крајот на отоманското владеење манастирот бил во Мегленската митрополија под врховенството на Цариградската патријаршија.[2]

Манастирот е обновен во XX век.[3] Црквата претставува голем храм со полукружна апсида на исток и отворен трем на останатите три страни. На северозапад има висока куловидна камбанарија која стои одделно.

Слики[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Николовски, Дарко. „Иконите од црквата Св. Троица од селото Мождивњак, Крива Паланка“ (PDF). Патримониум.mk. 7 (12): 195.
  2. Трайчевъ, Георги (1933). Манастиритѣ въ Македония (PDF). София: Македонска библиотека № 9. стр. 199.
  3. Палигора, Ристо (декември 2011). Студија за поврзување и промоција на манастирскиот туризам на Баба Планина (PDF). Битола: Центар за развој на Пелагонискиот плански регион. стр. 32. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-12-28. Посетено на 2021-12-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]