Црква „Св. Димитриј“ - Барешани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Црквата „Св. Димитриј“ во селото Барешани (2).jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Бистричка
Местоположба
Координати 40°57′11″N 21°21′21″E / 40.95306° N; 21.35583° E / 40.95306; 21.35583Координати: 40°57′11″N 21°21′21″E / 40.95306° N; 21.35583° E / 40.95306; 21.35583
Населено место Барешани
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Димитриј — главна селска црква црква на селото Барешани.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на самото сретсело, веднаш до некогашниот задружен дом.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата посветена на Свети Димитриј била подигната веднаш по завршувањето на Првата светска војна.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Св. Димитриј село Барешани | Битола инфо“. Bitola Info. 2018-02-27. Посетено на 2019-02-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]