Црква „Св. Петка“ - Породин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква „Св. Петка“ во селото Породин (3).jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Бистричка
Местоположба

Координати 40°56′8″N 21°22′10″E / 40.93556° СГШ; 21.36944° ИГД / 40.93556; 21.36944Координати: 40°56′8″N 21°22′10″E / 40.93556° СГШ; 21.36944° ИГД / 40.93556; 21.36944
Место Породин
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис

Света Петка — главна селска црква црква на селото Породин.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во средишниот дел на селото, а околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]