Црква „Св. Петка“ - Канино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Бистричка
Местоположба

Карта

Координати 40°56′43.7″N 21°20′27.7″E / 40.945472° СГШ; 21.341028° ИГД / 40.945472; 21.341028Координати: 40°56′43.7″N 21°20′27.7″E / 40.945472° СГШ; 21.341028° ИГД / 40.945472; 21.341028
Место Канино
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Завршено 1860
Архитектонски опис
Стил преродбенички

Св. Петкацрква и манастир во битолското село Канино, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Битолското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Изградена е во 1860 година заедно со манастирот. Според натписот над влезот, оваа црквичка е обновувана во 1930, 1991 и 2008 година.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Канино“. Мој роден крај. Посетено на 13 март 2016.
  2. „Манастир Св. Петка село Канино“. Bitola.info. Посетено на 10 јануари 2020.