Могилска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Могилска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Битолското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Архангел Михаил“ во селото Могила. Парохиски свештеник е ереј Славчо Петровски.[1]

Парохијата ги опфаќа селата: Могила, Карамани и Трн.

Цркви и манастири[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да не е целосен:

име населено место изградена слика
Црква „Св. Архангел Михаил“ Могила XVIII век
Црква „Св. Никола“ Карамани XIX век
Црква „Св. Никола“ Трн XIX век

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Могилска парохија | Преспанско - Пелагониска Православна Епархија“. Посетено на 2019-10-12.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°06′31.7″N 21°22′43.9″E / 41.108806° СГШ; 21.378861° ИГД / 41.108806; 21.378861