Добрушевско-дедебалска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Добрушевско-дедебалска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Битолското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Вознесение Христово“ во селото Добрушево. Парохиски свештеник е протоереј Злате Стефановски.[1]

Парохијата ги опфаќа селата: Алинци, Будаково, Горно Агларци, Далбеговци, Дедебалци, Добрушево, Долно Агларци, Мојно, Мусинци, Путурус, Трап и Црничани.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Петар и Павле“ Горно и Долно Агларци Црква „Св. Петар и Павле“ - Горно Агларци.jpg
Црква „Воскресение Христово“ Далбеговци 2005 Црква „Воскресение Христово“ - Далбеговци.jpg
Црква „Воскресение Христово“ Дедебалци Црква „Воскресение Христово“ - Дедебалци 5.jpg
Црква „Вознесение Христово“ Добрушево 1860 Црква „Вознесение Христово“ - Добрушево 3.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Мојно 1871 Црква „Св. Атанасиј“ - Мојно.jpg
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Мусинци Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Мусинци 8.jpg
Црква „Св. Петка“ Мусинци 2017 Црква „Св. Петка“ - Мусинци 4.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Путурус 1880 Црква „Св. Димитриј“ - Путурус 2.jpg
Црква „Св. Петка“ Путурус 2017 Црква „Св. Петка“ - Путурус.jpg
Црква „Св. Петка“ Трап 1830 Црква „Св. Петка“ - Трап.jpg
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Црничани XVIII век Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Црничани 5.jpg
Црква „Св. Петка“ Црничани

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Добрушевско-дедебалска парохија | Преспанско - Пелагониска Православна Епархија“. Посетено на 2019-08-27.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°10′11.8″N 21°29′00.4″E / 41.169944° СГШ; 21.483444° ИГД / 41.169944; 21.483444