Црква „Св. Атанасиј“ - Мојно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Атанасиј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Добрушевско-дедебалска
Местоположба

Карта

Координати 41°08′51.2″N 21°33′51.2″E / 41.147556° СГШ; 21.564222° ИГД / 41.147556; 21.564222Координати: 41°08′51.2″N 21°33′51.2″E / 41.147556° СГШ; 21.564222° ИГД / 41.147556; 21.564222
Место Мојно
Општина Могила
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Завршено 1871
Архитектонски опис

Свети Атанасиј — главна селска црква во селото Мојно.[1] Црквата е сместена во југозападниот дел од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1871 година.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Влезот е сместен на западната страна и над него има ниша со фреска на Атанасиј Александриски во многу лоша состојба. Објектот е изграден од варовник и е покриен со кров од ќерамиди.

Во дворот на црквата има помошен објект изграден од камен, а во него се сместени и селските гробишта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 15. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Мојно“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]