Црква „Св. Петка“ - Путурус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква „Св. Петка“ - Путурус.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Добрушевско-дедебалска
Местоположба
Координати 41°07′57.2″N 21°31′47.7″E / 41.132556° СГШ; 21.529917° ИГД / 41.132556; 21.529917Координати: 41°07′57.2″N 21°31′47.7″E / 41.132556° СГШ; 21.529917° ИГД / 41.132556; 21.529917
Населено место Путурус
Општина Могила
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Осветување 30 септември 2017
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — манастирска црква на Путурушкиот манастир.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била осветена од страна на Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар на 30 септември 2017 година.[1][2][3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полулружна апсида на источната страна и осумаголна купола. На секоја страна од куполата има по една монофора. Влезот на црквата е сместен на западната страна, а над него има застаклена ниша. Црквата во целост е обоена во бела боја и е покриена со кров од ќерамиди.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]