Црква „Воскресение Христово“ - Далбеговци

Координати: 41°6′16.46″N 21°28′34.73″E / 41.1045722° СГШ; 21.4763139° ИГД / 41.1045722; 21.4763139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Воскресение Христово

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Добрушевско-дедебалска
Местоположба

Карта

Координати 41°6′16.46″N 21°28′34.73″E / 41.1045722° СГШ; 21.4763139° ИГД / 41.1045722; 21.4763139
Место Далбеговци
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 2005
Архитектонски опис

Воскресение Христово — главна селска црква во селото Далбеговци.[1] Црквата се наоѓа пред влезот во селото од насока на Новаци.

Во минатото, селаните ја користела селската црква на Дедебалци, која го носи истото име.[2]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на влезот во селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Денешната градба била подигната во 2005 година. Црквата се верува дека постоела од 1878 година. Неколкупати во минатото била возобновувана.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Останати објекти
Црквата

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 14. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски; Јован Ф. (1998). Bitoljsko-Prilepska kotlina : antropogeografska proučavanja. Белград: Српска академија на науките и уметностите. ISBN 8670252678. OCLC 41961345.
  3. „Мој Роден Крај“. www.mojrodenkraj.com.mk. Архивирано од изворникот на 2021-10-05. Посетено на 2019-10-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]