Црква „Воскресение Христово“ - Дедебалци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Воскресение Христово

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Добрушевско-дедебалска
Местоположба

Карта

Координати 41°06′45.6″N 21°29′04.8″E / 41.112667° СГШ; 21.484667° ИГД / 41.112667; 21.484667Координати: 41°06′45.6″N 21°29′04.8″E / 41.112667° СГШ; 21.484667° ИГД / 41.112667; 21.484667
Место Дедебалци
Општина Могила
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Архитектонски опис

Воскресение Христово — главна селска црква во селото Дедебалци.[1] Црквата се наоѓа пред влезот во селото, од десната страна на патот кој води од селото Новаци.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со украсена полукружна апсида на источната страна. Кон западниот и јужниот ѕид на црквата е доградена припрата. Главниот влез е сместен на западната страна и над него има ниша со фреска на која е прикажано Исусовото воскресение, а споредниот влез е сместен на јужната страна и над него има ниша со фреска на која е прикажан Свети Димитриј. Објектот е изграден од варовник и е покриен со кров од ќерамиди. Во дворот на црквата се сместени камбанаријата, селските гробишта, а има и помошен објект. Камбанаријата се издига во источниот завршеток на помошниот објект. Таа има квадратна основа и на секоја страна во горниот дел има по една бифора.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 14. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]