Црква „Св. Петка“ - Мусинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква „Св. Петка“ - Мусинци 4.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Добрушевско-дедебалска
Местоположба
Координати 41°10′30.7″N 21°33′06.4″E / 41.175194° N; 21.551778° E / 41.175194; 21.551778Координати: 41°10′30.7″N 21°33′06.4″E / 41.175194° N; 21.551778° E / 41.175194; 21.551778
Населено место Мусинци
Општина Могила
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Осветување 6 октомври 2017
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — манастирска црква на Мусиничкиот манастир.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била осветена од страна на Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар на 6 октомври 2017 година со принесување на свети мошти.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата претставува крстокуполен храм со осумаголна купола. На секоја од осумте страни од куполата има по една монофора. Влезот се наоѓа на западната страна и над него има полукружна ниша со фреска на која е прикажана Света Петка. Градбата во целост е обоена во бела боја и е покриена со кров од ќерамиди.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 15. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. F., E.. „Архиерејска Вечерна богослужба во манастирот Св. Петка – Мусинци“. Преспанско-пелагониска епархија. 7 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]