Мусинички манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мусинички манастир
Поглед на манастирот
Информации
Целосно имеМусинички манастир
Други имињаМанастир „Света Петка“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвета Петка
ЕпархијаПреспанско-пелагониска
ЦрквиЦрква „Св. Петка“
Личности
Место
Местово близина на Мусинци, Општина Могила Македонија Македонија
Координати41°10′30″N 21°33′06.5″E / 41.17500° СГШ; 21.551806° ИГД / 41.17500; 21.551806Координати: 41°10′30″N 21°33′06.5″E / 41.17500° СГШ; 21.551806° ИГД / 41.17500; 21.551806
Видливи остатоциедна црква, помошен објект, трпезарија
Отворен за јавностда
Други информации(Добрушевско-дедебалска парохија)

Мусинички манастирманастир во југозападна Македонија, во близина на селото Мусинци.[1][2]

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, помошен објект и трпезарија.

Црква „Света Петка“[уреди | уреди извор]

Црквата била осветена од страна на Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар на 6 октомври 2017 година со принесување на свети мошти.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 15. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Мусинци“. Мој Роден Крај.
  3. F., E.. „Архиерејска Вечерна богослужба во манастирот Св. Петка – Мусинци“. Преспанско-пелагониска епархија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]