Црква „Св. Богородица“ - Железнец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
Bogorodica Železnec 02.JPG

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба
Координати 41°19′30″N 21°03′47″E / 41.32500° N; 21.06306° E / 41.32500; 21.06306Координати: 41°19′30″N 21°03′47″E / 41.32500° N; 21.06306° E / 41.32500; 21.06306
Населено место Железнец
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Богородица — главна селска црква во селото Железнец. Црквата се наоѓа отспроти самото село, на десната страна од патот кој води кон Демир Хисар.

Историја[уреди | уреди извор]

Во текот на 2009 година, од црквата се украдени 17 икони, пари и текстилна стока.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]