Црква „Св. Ѓорѓи“ - Зашле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Викиекспедиција Железник 80.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба
Координати 41°21′38″N 21°08′43″E / 41.36056° N; 21.14528° E / 41.36056; 21.14528Координати: 41°21′38″N 21°08′43″E / 41.36056° N; 21.14528° E / 41.36056; 21.14528
Населено место Зашле
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — главна манастирска црква на Зашленскиот манастир во селото Зашле. Манастирот е сместен во шума, од десна страна на пристапниот асфалтен пат, кој води до селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Во втората половина на XIX век, манастирот бил место на дел од најжестоките битки во Брсјачката буна.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]