Црква „Св. Никола“ - Вирово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција Железник 122.jpg

Поглед на влезот со нејзината камбанарија

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба
Координати 41°13′58″N 21°05′24″E / 41.23278° N; 21.09000° E / 41.23278; 21.09000Координати: 41°13′58″N 21°05′24″E / 41.23278° N; 21.09000° E / 41.23278; 21.09000
Населено место Вирово
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1999
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во селото Вирово. Црквата се наоѓа во средишниот дел од селото. Околу црквата се наоѓаат селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Над влезната порта е запишано дека црквата е од 1999 година, но истата постоела и претходно.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Според кажување на Флорин Штрковски, жител на селото. Забележале Марио Шаревски, Тони Ристовски, Кирил Симеоновски и Ѕвонко Петровски на 04.06.2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]