Црква „Св. Никола“ - Сопотница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција Железник Дополнителни 08.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба
Координати 41°17′59″N 21°09′09″E / 41.29972° СГШ; 21.15250° ИГД / 41.29972; 21.15250Координати: 41°17′59″N 21°09′09″E / 41.29972° СГШ; 21.15250° ИГД / 41.29972; 21.15250
Населено место Сопотница
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска и гробјанска црква во селото Сопотница. Црквата се наоѓа во северниот дел од селото, непосредна на десната страна од патот кој води кон Сопотничкиот манастир.

Воедно, црквата е и парохиска црква на Сопотничката парохија.

Историја[уреди | уреди извор]

Во периодот од 30 април до 5 мај 2012 година, од црквата се украдени крст и пари.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата има правоаголна основа со мало издолжување кон југ во крајниот западен дел. Во задниот дел на црквата свртен кон исток е сместена апсидата. Покрај главниот влез, во црквата може да се влезе и преку влезната врата на издолжувањето кон југ, над којашто е насликан крст и е запишано името на црквата. Градбата е обоена во бела боја и е покриена со кров на две нивоа со ќерамиди. Камбанаријата на црквата е сместена спроти издолжувањето кон југ. Таа има квадратна основа на три нивоа, при што основата незначително се стеснува по нејзината висина. Во нејзиниот горен дел, на секоја од четирите страни има отвори со правоаголен облик.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]