Црква „Св. Атанасиј“ - Слоештица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Атанасиј

Поглед на црквата со нејзината камбанарија

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба

Карта

Координати 41°16′06″N 21°04′53″E / 41.26833° СГШ; 21.08139° ИГД / 41.26833; 21.08139Координати: 41°16′06″N 21°04′53″E / 41.26833° СГШ; 21.08139° ИГД / 41.26833; 21.08139
Место Слоештица
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Архитектонски опис

Свети Атанасиј — гробјанска селска црква во селото Слоештица, во Општина Демир Хисар, Македонија. Црквата се наоѓа на почетокот на селото, од левата страна покрај патот. Околу црквата се наоѓаат и самите селски гробишта, како и гробот на родниот слоештанец Петре М. Андреевски.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има четириаголен облик и е покриена со ќерамиди. Камбанаријата е со четириаголна основа и се издига од ќерамидите над влезната порта. Во дворот на црквата се сместени селските гробишта, каде што покрај левата страна на црквата се наоѓа гробот на македонскиот писател Петре М. Андреевски.

Галерија[уреди | уреди извор]

Гробот на Андреевски
Гробиштата и црковниот двор

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]