Црква „Св. Атанасиј“ - Слоештица

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Викиекспедиција Железник 151.jpg

Поглед на црквата со нејзината камбанарија

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба
Координати 41°16′06″N 21°04′53″E / 41.26833° СГШ; 21.08139° ИГД / 41.26833; 21.08139Координати: 41°16′06″N 21°04′53″E / 41.26833° СГШ; 21.08139° ИГД / 41.26833; 21.08139
Населено место Слоештица
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј — гробјанска селска црква во селото Слоештица, во Општина Демир Хисар, Македонија. Црквата се наоѓа на почетокот на селото, од левата страна покрај патот. Околу црквата се наоѓаат и самите селски гробишта, како и гробот на родниот слоештанец Петре М. Андреевски.

Архитектура[edit | edit source]

Градбата на црквата има четириаголен облик и е покриена со ќерамиди. Камбанаријата е со четириаголна основа и се издига од ќерамидите над влезната порта. Во дворот на црквата се сместени селските гробишта, каде што покрај левата страна на црквата се наоѓа гробот на македонскиот писател Петре М. Андреевски.

Галерија[edit | edit source]

Гробот на Андреевски
Гробиштата и црковниот двор

Поврзано[edit | edit source]

Надворешни врски[edit | edit source]