Црква „Св. Петка“ - Жван

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Викиекспедиција Железник Дополнителни 06.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба
Координати 41°17′42″N 21°06′54″E / 41.29500° N; 21.11500° E / 41.29500; 21.11500Координати: 41°17′42″N 21°06′54″E / 41.29500° N; 21.11500° E / 41.29500; 21.11500
Населено место Жван
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба XVII век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — гробјанска црква во селото Жван. Црквата се наоѓа на височинка којашто доминира над делото од селото покрај левата страна од патот кој води кон Демир Хисар, на неколку стотини метри од црквата „Св. Димитрија“.

Историја[уреди | уреди извор]

Во врска со точното време на изградба на црквата нема веродостојни податоци, но од архитектурата на градбата и сочуваниот фрескоживопис може да се претпостави дека била изградена во првата половина на XVII век.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е еднокорабна со издолжена правоаголна основа, која на источната страна завршува со висока тристрана апсида. При изградбата на црквата, на западната страна е подигната и припрата, која денес е составен дел на црквата.[2]

Внатрешниот простор на црквата е засводен со полуобличест издолжен свод кој лежи на два пара лакови носени од пиластри, при што наосот се дели на два дорати. Олтарскиот простор е тесен и од наосот е одделен со дрвен иконостас од поново време. Главната апсида е нагласена, а улогата на олтарскиот простор ја врши една плитка ниша втопена во масивниот источен ѕид, која во горниот дел завршува лачно.[1]

Во храмот се влегувало преку мала врата на западниот ѕид на припратата. Целата градба е покриена со кров на две нивоа со ќерамиди.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Наве, Сашка (април 2013). Цркви со продолжни лакови од XV и XVIII век. Скопје: Архитектонски факултет - Скопје. стр. 16.
  2. Митревски, Никола (2003). Споменици на фрескоживописот од XVI и XVII век во Демирхисарско. Прилеп: Матица македонска. стр. 56. ISBN 9989-48-512-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]