Црква „Св. Никола“ - Кочиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција Железник 184.jpg

Поглед на црквата од сретселото во Кочиште

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба
Координати 41°20′46″N 21°10′19″E / 41.34611° N; 21.17194° E / 41.34611; 21.17194Координати: 41°20′46″N 21°10′19″E / 41.34611° N; 21.17194° E / 41.34611; 21.17194
Населено место Кочиште
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во селото Кочиште. Црквата се наоѓа во крајниот северозападен дел од селото, од каде што има доминантна местоположба.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1967 година, од црквата била украдени четири икони.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Според податоци од Републичкиот завод за заштита на спомениците и културата и архивските податоци на Министерството за внатрешни работи.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]