Црква „Св. Богородица“ - Растојца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
Викиекспедиција Железник 192.jpg

Поглед на камбанаријата со влезот во црквата во селото Растојца

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба
Координати 41°19′31″N 21°11′32″E / 41.32528° N; 21.19222° E / 41.32528; 21.19222Координати: 41°19′31″N 21°11′32″E / 41.32528° N; 21.19222° E / 41.32528; 21.19222
Населено место Растојца
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Осветување околу 1874
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Богородица — главна селска црква во близина на селото Растојца. Црквата се наоѓа на неколку стотина метри од селото, на десната страна од патот кој води кон селото Прибилци.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била осветена некаде околу 1874 година.[1]

Во 1967 година, од црквата била украдени три икони.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа. Изградена е од камен и е покриена со ќерамиди на две нивоа. Оградена е со камена ограда, којашто е покриена со ќерамиди. Камбанаријата се наоѓа непосредно од левата страна на влезот во дворот од црквата. Таа има шестаголна основа и е поделена во два дела. Првиот дел е изработен од камен и завршува до околу две третини од висината на камбанаријата. На некои од страните во овој дел има квадратни отвори. Вториот дел има помала основа и е изработен од дрво. Тој се состои од шест дрвени столбови, кои во долниот дел се оградени со дрвена ограда и над кои се простира кровот во пирамидален облик.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Според кажување на жител на селото. Забележале Марио Шаревски, Тони Ристовски, Кирил Симеоновски на 05.06.2016.
  2. Според податоци од Републичкиот завод за заштита на спомениците и културата и архивските податоци на Министерството за внатрешни работи.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]