Црква „Св. Никола“ - Бабино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција Железник 116.jpg

Поглед на црквата заедно со камбанаријата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба

Координати 41°17′52″N 21°04′19″E / 41.29778° СГШ; 21.07194° ИГД / 41.29778; 21.07194Координати: 41°17′52″N 21°04′19″E / 41.29778° СГШ; 21.07194° ИГД / 41.29778; 21.07194
Место Бабино
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1858
Завршено 1858
Осветување 1858
Живопис 1888
Зограф Јосиф и Јаков Радевич
Архитектонски опис

Свети Никола — главна селска црква во селото Бабино. Црквата се наоѓа на неколку стотини метри по селото, од десната страна на патот кој води кон селото Базерник, на возвишение коешто се издига над селото.

Околу црквата се наоѓаат и самите селски гробишта, кои се сместени на мала површина и има гробови дури и до самата црква. Низ самите гробишта и дворот на црквата тече мал поток.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната и осветена во 1858 година, што може да се забележи и од натписот над влезниот портал на западната фасада.[1]

Била насликана триесет години по нејзината изградба,[1] нешто што се забележува од ктиторскиот натпис над западната врата, во кој е запишано дека фрескоживописот бил завршен на 11 јуни 1888 година. Камбанаријата на црквата била изградена во 1922 година.

Во текот на 2014 година, од црквата се украдени 18 икони, мал сребрен крст и пари.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Камбанаријата на црквата има шестаголна основа.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Митревски, Никола. „Претставите на сесловенските првоучители Св. Кирил и Методиј во живописот од XIX век во Пелагонија, Мариово и Демирхисарско“ (PDF). Институт за старословенска култура. Прилеп. Посетено на 26 јули 2016.
  2. „Украдени 18 икони од црква во Бабино“. Утрински весник. Скопје: МПМ Македонија. 8 април 2014. Посетено на 26 јули 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]