Црква „Св. Ѓорѓи“ - Брезово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба
Координати 41°20′25″N 21°07′35″E / 41.34028° N; 21.12639° E / 41.34028; 21.12639Координати: 41°20′25″N 21°07′35″E / 41.34028° N; 21.12639° E / 41.34028; 21.12639
Населено место Брезово
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — македонска православна црква во непосредна близина на селото Брезово. Црквата се наоѓа на возвишение коешто се издига над селото од југозападната страна.

Поврзано[уреди | уреди извор]