Црква „Св. Никола“ - Големо Илино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција Железник Дополнување 1.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба
Координати 41°18′53″N 21°0′16″E / 41.31472° N; 21.00444° E / 41.31472; 21.00444Координати: 41°18′53″N 21°0′16″E / 41.31472° N; 21.00444° E / 41.31472; 21.00444
Населено место Големо Илино
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во селото Големо Илино, Општина Демир Хисар. Црквата се наоѓа во источниот дел од селото, на височинка која доминира над главниот пат.

Околу црквата се наоѓаат самите селски гробишта.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголен облик и се состои од два дела, кои се покриени со различни кровни конструкции со ќерамиди. Во задниот дел, градбата има апсида.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]